Peržiūrėta 2480

Briedžių šalyje

Visur gerai, bet namuose geriausia...

Tam, kad įsitikintum, kad taip yra iš tikrųjų, turi iš namų kažkur iškeliauti. Ganiau ganiau žvėris Lietuvoje ketverius metus ir... Kęstučiui Čepėnui pasiūlius sutikau pasižiūrėti, kaip ten visai čia pat už sienos balturusiškai lietuviški briedžiai gyvena. Tad neilgai dvejoję, neilgai ruošęsi, savaitgalį trise – aš, Kęstutis ir Lina – nukakom į Baltarusiją. Mūsų kelionė užtruko dvi paras: nuo penktadienio pietų iki sekmadienio pietų, tad briedžiams ieškoti turėjome du vakarus ir du rytus. Oras nepasigailėjo: dargana, migla, dulksna, tamsa ir tik sekmadienio ryte kiek švystelėjo saulė.

Kęstutis visiems jau čia pripasakojo, prirodė tą briedžių rojų, bet juk rūpi ir savo akimis pamatyti. Ir pamatėm. Rytinė Rokiškio rajono dalis, Zarasų ir didesnė dalis Ignalinos bei Švenčionių rajonų, Daugpilio apylinkės Latvijoje – lygiai tokios pat vietos kaip ir mūsų Baltarusijoje aplankytos. Molingos, nederlingos kalvos, slėniuose krūmynai, balos, upeliai, nedideli miškeliai ir vienur kitur išsimėtę sodybos bei kaimeliai. Vienintelis skirtumas – Baltarusijoje visa žemė dirbama. Pas mus ir Latvijoje dirvonai, piktžolynai, tik kur ne kur aparta, pasėta. Baltarusijoje viskas dirbama. Iš karto kyla klausimas: kaip? Menki derliai, mažas efektyvumas. Bet ten kolūkiai, viskas nurodoma, ką, kur ir kada turi arti, sėti, pjauti. Ir svarbiausia – kuro kainos. Kuro, kuris ir lemia didžiausią nuimto derliaus savikainos dalį. Litras dyzelino – litas. Rusijoje gal du su puse – čia litas. Tikri Arabų Emyratai...

Tai va, briedžiai. Jiems po rujos reikia atsigauti, gerai atsišerti, kad žiema nebūtų baisi. O čia – idealios sąlygos. Aišku, reikia ir brakonierius suvaldyti. Bet kada valdžios vadžios vienose tvirtose rankose, tai ne problema. Kiškelį, stirną ar šerną ir ten be problemos nukneckina, bet briedis... Baudžiamoji byla – nuo kalėjimo neišsisuksi. Briedžiai, matyt, tai žino, todėl tikrai labai „atsipūtę“.

Po Kęstučio pasakojimų, kad per tokią išvyką gali ne vieną dešimtį (per paskutinę jo išvyką – 80) briedžių išvysti, sutikti briedžiai nestebino. Viską laimė, kur, kada ir kiek jų pasipainios. Visoje mūsų lankytoje teritorijoje jų tikrai ne vienas šimtas. Kas maitinasi, kas kokioje lomoje guli, kas krūmynuose slapstosi, kas per lauką keliauja. Važinėji, žiūrinėji ir vis tiek vieną kitą net pačių blogiausių aplinkybių lydimas sutiksi. Pasiseks – bus labai daug. Taigi prastas oras maišė, aplinkybės nebuvo mums palankios, tačiau 50 briedžių per tuos keturis rytus ir vakarus suskaičiavom. Kviečiu pasigrožėti.


Naujienos

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 935

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai